www.urmianuclear.blogfa.com

وبلاگ دانشجویان فیریک هسته ای ارومیه ورودی90

ملکه های روسی

وسرانجام کاترین کبیر

کاترین کبیر روز 21آوریل 1729در بندر «اشتتین»آلمان به دنیا آمد.نام اصلی اش "سوفی فردریک اوگوستا" بود.پدرش (کریستیان-اوگوستا)افسر ارتش پتروس و مادرش (یوهانا)دختر یکی از شاهزادگان آلمانی بود.

همان طور که گفتیم مادر سوفی با ملکه الیزلبت نسبت نزدیکی داشت.زمانی که سوفی همراه مادرش و به دستور ملکه الیزابت راهی روسیه شد 14 سال داشت او دختر شاداب و زیبایی بود و مورد پسند ملکه الیزابت قرار گرفت سوفی برای اینکه بتواند با پطر سوم ازدواج کند میبایست یک ارتدکس می شد.بنابراین روز 28 ژوئن 1744 در کلیسای بزرگ مسکو مذهبش را از پروتستان به ارتدکس تغییر داد.سوفی به دستور ملکه به نام کاترین غسل تعمید شد.

مراسم ازدواج پطر سوم و کاترین در 25 اوت 1745 برگزار شد.روابط آن ها همراه و تفاهم متقابل نبود.پطرسوم از نظر ذهنی کم عقل و کودن بود.او با دوستان و پیشخدمت های خود بازی های کودکانه ترتیب می داد وشب ها برای سگ هایش ویولن می نواخت.پطر سوم عشق بچگانه ای به یکی از پیشخدمت هایش داشت و از کاترین بیزار بود.تنفر بین آن ها هر روز بیشتر می شد اما برای کاترین تاج و تخت مهم تر از عشق بود.فشارهای ملکه الیزابت برای داشتن وارث تاج و تخت باعث شد کاترین جمعا دو پسر و یک دختر به دنیا آورد که پطر سوم پدر هیچ یک از آن ها نبود.

کاترین کبیر یکی از دانشمندترین زنان عصر خود بود و به مطالعه علاقه ی زیادی داشت.او قبل از 30 سالگی کتاب هایی چون روح القوانین«منتسیکو»و آثار نویسندگان برجسته ای مانند «ولتر»,«روسو»و «دیدرو»را مطالعه کرده بود.کاترین کبیر بعد از به قدرت رسیدن با بعضی از نویسندگان و متفکران خود مکاتبه داشت.او علاوه بر زبان مادری به زبان فرانسه کاملا مسلط بود و روسی و انگلیسی را هم به راحتی حرف می زد.ولی ترجیح می داد که یادداشت های روزانه و قسمت اعظم نامه های خود را به زبان فرانسه بنویسد.

وقتی که ملکه الیزابت در 1762 در گذشت,پطر سوم پطر سوم بر تخت سلطنت نشست. او با اعمال غیر منطقی اش موجب نارضایتی درباریان و مردم شد.شش ماه بعد,کاترین با استفاده از نقاط ضعف او و با نفوذی که در سران ارتش داشت علیه شوهرش دست به کودتا زد.نیروهای ارتش ابتدا در مسکوو سپس در سن پترزبورگ علیه پتر سوم قیام کردند و او مجبور به استعفا شد.پطر سوم روز ششم ژوئیه 1762به دستور کاترین دوم دستگیرو در قلعه ای در اطراف سن پترزبورگ زندانی شد و یک هفته بعد درگذشت. مورخان معتقدند که او به دستور کاترین دوم در زندان خفه شد.

کاترین کمی بعد از مرگ شوهرش, طی مراسمی با شکوه و بی نظیر تاجگذاری کرد.او در سال ششم سلطنت خود یک مجلس مشورتی شبیه پارلمان انگلیس به وجود آورد.ولی18 ماه بعد آن را منحل کرد و مشاوران خود را در تنظیم قوانین و مقررات به یک عده ی انگشت شمار کاهش داد.کاترین کبیر در 1775 در سیستم اداری روسیه تغییرات عمده ای ایجاد کرد.او کشور را به 51 ایالت تقسیم و برای هر کدام حاکمی تعیین کرد.

فتوحات نظامی روسیه در زمان امپراتوری کاترین کبیر از 1768 و در جنگ با امپراتوری عثمانی آغاز شد.این جنگ چهار سال طول کشید. سرانجام با انعقاد قراردادی در1772,ضمن اضافه شدن قسمتی از متصرفات عثمانی به امپراتوری روسیه,روس ها حق کشتیرانی آزاد در دریای سیاه را به دست آورند.سپس با تقویت نیروی دریایی در سال های 1787تا1792قسمت های دیگری از امپراتوری عثمانی به خاک روسیه اضافه شد.

روزی که کاترین کبیر بر تخت سلطنت نشست 33سال داشت.او 34سال بر روسیه حکومت کرد و در تمام این مدت بر امور مهم اداری و سیاسی و نظامی روسیه نظارت دقیق و مستمر داشت. او روزانه 12 تا16ساعت کار می کرد.با اینکه در کار حکومت به مشورت با اشخاص با صلاحیت اعتقاد داشت,اما نصمیم نهایی را خودش اتخاذ می کرد.یکی از مشغولیت های روزانه ی او مکاتبه با سلاطین و دولتمردان و نویسندگان معروف عصر خود بود.در بعضی از نامه هایش به نویسندگان بزرگ زمان,درباره ی آخرین آثار آنها که دقیقا مطالعه کرده بود اظهار نظر می کرد.کاترین کبیر با وجود مشغله ی فراوان از تفریحات شبانه دست برنمی داشت و زنی هوسران بود. او پول های خزانه را صرف خوشگذرانی می کرد.هرچند که کاترین کبیر توانست بر خاک روسیه اضافه کند اما بر فاصله ی طبقاتی و فقر جامعه افزود.در دوره ی کاترین کبیر دوم مردم طوری تحت فشار قرار گرفتند که زمینه برای انقلاب های آینده روسیه فراهم شد.او سرانجام روز 17 نوامبر 1769 در 67 سالگی درگذشت.   

 

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 18:7  توسط روژین مهرآرا  |